Sayın Büyükelçi'nin 19 Mayıs vesilesiyle yapmış olduğu konuşma

N. Murat Ersavcı 19.05.2010
19 Mayıs 2010, Brüksel
Sevgili Gençler,
Değerli Konuklar,

Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşımızın başlangıç yıldönümü olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Belçika’da bu hafta düzenlenecek etkinliklerin ikincisinde (dün Gent’te idim) sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyor, başta bugünün armağan edildiği gençlerimiz olmak üzere hepinizin bayramını kutluyorum.

Milli egemenliğin halk iradesinde bulunduğu, başka ülkelerin himayesine girmenin ihanet olduğu bilincini taşıyan Büyük Atatürk ve onun arkadaşları, yıllar önce bir 19 Mayıs günü Anadolu’ya gittiklerinde bu mücadelenin milletimiz tarafından sahiplenileceğine gönülden inanıyordu.

Nitekim çağdaş bir yönetim anlayışına sahip özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti bu inancın ürünüydü. Atatürk, özgürlük ve bağımsızlığın Türk gençliği tarafından sonsuza kadar korunacağını biliyordu.

İşte bizim ulusal kahramanımız böylesi uzak görüşlülüğe ve cesarete sahip, gençliğe bu kadar önem veren ve güvenen bir insandı. Sizler de bu emaneti en iyi şekilde koruyacaksınız. Buna hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Bu kadar zor bir savaşı kazanacak askeri dehaya sahip olan Atatürk aynı zamanda “Yurtta barış, dünyada barış” diyen gerçek bir barışseverdi.

Değerli Gençler,

Belçika’da yaşayan ve çoğunuz aynı zamanda Belçika vatandaşı olan sizlerin ise çok özel bir konumunuz var. Hem büyüklerinizin geldiği anavatanınıza bağlılığınızı sürdüreceksiniz, hem de vatandaşı olduğunuz bu ülkede çeşitli alanlarda başarılar sağlayacaksınız. Bunun kolay olmadığını, sizlerin omuzlarına daha ağır bir yük getirdiğini biliyor ve çabalarınızı takdirle karşılıyorum.

Ancak sizler, tıpkı anavatanımız Türkiye’nin sahip olduğu gibi bir “köprü” rolünü üstlenmek durumundasınız. Bu rol; sizden önceki büyükleriniz ve sizden sonraki küçükleriniz arasında olduğu kadar, Türkler ve Belçikalılar arasında bir yakın bağ oluşturmaktır.

Teknik veya Yüksek öğrenime yönelmek, kültür, sanat ve iletişime önem vermek, iyi yetişerek topluma yararlı olmak birincil amacınız olmalıdır. Ancak bu şekilde büyük Atatürk’ün işaret ettiği çağdaşlaşma yolunda başarılı olabilirsiniz. Sizlerin başarısı bizim gurur kaynağımız ve aynı zamanda bizlerin başarısı olacaktır.

En büyük umudumuz olan siz gençlerin ve sonraki kuşakların artık savaş ve terör yüzü görmemeniz, anavatanda, yaşadığınız ülkede ve dünyada barışa, refaha, gelişmeye katkıda bulunmanızı içtenlikle diliyorum.

Brüksel Başkonsolosluğumuzca tertiplenen bu güzel toplantı vesilesi ile vesileyle siz gençlerimizle sohbet edebilmekten özel bir memnuniyet duyacağım.

Teşekkürlerimle.