Sayın Büyükelçi'nin 23 Nisan kutlamaları vesilesiyle çocuklara ve konuklara hitaben yaptığı konuşma.

N. Murat Ersavcı 23.04.2010
23 Nisan 2010/Brüksel
BÜYÜKELÇİ SAYIN N.MURAT ERSAVCI’NIN 23 NİSAN KONUŞMASI

Değerli Konuklar ve Sevgili Çocuklar,
Chers Invités et Chers Enfants,
Beste Henoodihten en Beste Kinderen,

Herşeyden önce sahnedeki ve salondaki bütün çocuklarımıza “Bayramınız Kutlu Olsun” demek istiyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 90. yıldönümünü olan bugünü, Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bir bayram olarak sizlerle kutlamak üzere burada bulunmaktan özel bir mutluluk duyuyor, en iyi dileklerimi sunuyorum.

Sevgili Çocuklar,

Sizler geleceğimizi simgeliyorsunuz. Çocukları çok seven büyük Atatürk, tarihimizdeki bu önemli dönüm noktasını sizlere bayram olarak armağan ederken, sizlere verdiği önemi, sevgisini, inancını ve güvenini göstermiştir.

Değerli anne ve babalar,

Çocuklarımız insanlığın ortak umudu ve en önemli hazinesidir. Çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumlar, gelişimlerini sürdürerek ileriye güvenle bakabilmektedir. Bu bağlamda eğitime önem vermek çocuklarınıza ve insanlığa yapabileceğiniz en büyük iyilik, en büyük yatırım olacaktır.

Değerli konuklar,

Kutladığımız bugün, egemenliğin “ulus”a geçtiği gündür. Bir anlamda "Ulus Devlet" olmamızın başlangıç günüdür. Ayrıca 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyl