Belçika Kraliyet Konservatuarı'nda Cumhuriyet Bayramı Konseri

Brüksel Büyükelçiliği 03.11.2009

Belçika Kraliyet Konservatuarı'nda Cumhuriyet Bayramı konseri

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yıldönümü vesilesiyle Büyükelçiliğimizin himayesinde ve katkısı ile, Brüksel'de yerleşik Türk Özel Sektör Derneği (TÖSED) tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde Belçika Kraliyet Konservatuarı'nda bir resepsiyon ve konser düzenlenmiştir.

Etkinliğe Brüksel Hükümeti Bakanı Emir Kır'ın yanısıra, Belçika Dışişleri Bakanlığı, diğer kamu kurumları ve Avrupa Birliği Komisyonu temsilcileri ile kordiplomatik mensupları katılmıştır. Genç Türk sanatçılardan oluşan "Semplice Quartet" ve solist Hande Sarıcı'nın konseri büyük beğeni toplamıştır.

Faaliyet hakkında Belçika Türk medyasında yeralan bazı haberler aşağıda sunulmuştur.

“Türk Özel Sektör Dostluk Derneği TÖSED, geçen yıl başlattığı Cumhuriyet konserlerinin ikincisini dün Brüksel Kraliyet Konsevertuarı Salonunda gerçekleştirdi. SEMPLICE QUARTET ve klarinetçi Hande Yazıcı´nın sunduğu konser izleyenleri hayran bıraktı.

Murat A. Erginol(keman), Yaren Budak (keman), Beste Tıknaz (viyola) ve Burak Ayrancı (viyolonsel)´dan oluşan SEMPLICE QUARTET grubu Klarinetçi Hande Yazıcı ile Brükselliler Cumhuriyet coşkusunu oda müziği ile yaşadı.

Çok sayıda Belçikalı ve Türk dinleyicinin yerladığı Cumhuriyet Konseri öncesi TÖSED Başkanı Vakur Dağdeviren Bir konuşma yaparak TÖSED ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. T.C. Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı da eşi Zeynep Ersavcı ile konserde bulunurken yaptığı kısa konuşmada Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 86. yıldönümünde böyle bir konserde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konser sonrası sanatçıları tebrik eden Büyükelçi Murat Ersavcı ve eşi Zeynep Ersavcı konserin ikinci yarısında sanatçıların seslendirdiği "Üsküdar´a gider iken aldı da bir yağmur" parçasının yorumunu çok beğendiklerini dile getirdiler. Konserde yer alan Müzikolog Leyla Pınar´da sanatçıları tebrik etmek üzere kulise gelerek sanatçılara konserin ikinci bölümünde yerlan şarkıların belçika dinleyicisi için çok uygun olduğunu ve bu bölümün bir CD´sini yapmalarını önerdi.”

Kaynak Binfikir/31/10/2009,