Batı Avrupa Ülkelerinden Türkiye'ye Karayolu Ile Gidecek Olan Türk Vatandaşları Için Bulgaristan Transit Geçişlerine Ilişkin Duyuru

Brüksel Büyükelçiliği 20.07.2009

BATI AVRUPA ÜLKELERİNDEN TÜRKİYE’YE KARAYOLU İLE GİDECEK OLAN TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN BULGARİSTAN TRANSİT GEÇİŞLERİNE İLİŞKİN DERLENEN BİLGİLER

Sofya Büyükelçiliğimiz Konsolosluk görevlisinin 17 Temmuz 2009 tarihinde Kalotina sınır kapısında yaptığı temas ve incelemeler neticesinde, mevcut duruma ilişkin anılan Büyükelçiliğimizce derlenen bilgiler aşağıda sunulmuştur:

1. Sırbistana giriş ve çıkış kapısı olan Kalotina'da durumun sakin olduğu görülmüştür. Sınır kapısındaki postanede ve Sofya istikametinde 400 metre mesafede bulunan benzin istasyonunda vinyet etiketi satılmaktadır. Görüşülen yetkililer yeterli miktarda haftalık vinyet etiketinin bulunduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca yol boyunca, vinyet kontrolünün başladığı noktaya kadar, 5 Euro karşılığında, vinyet etiketi satan görevlilerin olduğu görülmüştür.

2. Sınırdan 13 km uzaktaki Perfekt Petrol benzin istasyonuna ve burada vinyet etiketinin satıldığına işaret eden ingilizce tabelaların bulunduğu gözlemlenmiştir. 17 km mesafedeki K&A Oil benzin istasyonunda da keza vinyet etiketi satışı yapılmaktadır. Ancak vatandaşlarımızın vinyet etiketlerini sınırda almayı tercih ettikleri görülmüştür.

3.Vatandaşlarla yapılan görüşmelerden, sınır kapısındaki muamelelerden herhangi bir şikayetleri bulunmadığı anlaşılmıştır. Görüşülen Bulgar sınır kapısı yetkilileri, genellikle haftasonlarında yoğunluk olduğu, ancak vatandaşlarımızı bekletmemek ve şikayetlere meydan vermemek için yoğun çaba sarfettiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca vatandaşlarımıza, yolda dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları için uyarıda bulunduklarını söylemişlerdir.

Vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.