Türkiye Cumhuriyeti

Brüksel Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Batı Avrupa’da Okulların Tatile Girmesiyle Birlikte Tatillerini Türkiye’de Geçirmek Üzere Yola Çıkan Vatandaşlarımızın Bulgaristan’da Yaşadıkları Sorunlarla Ilgili Duyuru , 02.07.2009

                                                                          D U Y U R U

 

Batı Avrupa’da okulların tatile girmesiyle birlikte tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere yola çıkan vatandaşlarımızın Bulgaristan’da yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak Bulgaristan resmi makamlarınca yapılan açıklamalar hakkında Sofya Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi tarafından vatandaşlarımızın dikkatine getirilen hususlar aşağıda sunulmuştur:

 

 

·   1 Temmuz 2009  tarihinden itibaren Kalotina (Sırbistan’dan giriş kapısı) sınır kapısında USB (chip) uygulamasına son verilmiştir. Anılan tarihten itibaren AB üyesi ülkelerin trafiğine kayıtlı binek otomobilleri kullanan vatandaşlarımıza sadece pasaport ve vize kontrolü yapılacaktır.

 

·   1 Temmuz 2009 tarihinden vinyet ücretleri sınırda değil sınırdan sonraki ilk veya ikinci benzincide ödenecektir. Bulgaristan ilgili makamları, bu hususta gerekli düzenlemeleri yapmaya başlamışlar, ancak  gerekli sayıda vinyet etiketinin benzincilere dağıtana kadar bir kaç günlük süre içinde bazı karışıklıkların meydana gelebileceği hususunda  uyarıda bulunmuşlardır.

 

·    Tatillerini tamamlayarak  Avrupa'ya dönen vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması amacıyla,   vinyet ücretlerinin ilk veya ikinci benzincide ödenmesi uygulaması 15 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Kapitan Andreevo (Kapıkule) sınırında da uygulamaya konulacaktır.

 

·     Bulgaristan'a girişte vatandaşlarımızdan domuz gribi raporu talep edilmemektedir. Vatandaşlarımızdan böyle bir raporun talep edilmesi halinde derhal görevli sınır polisinin veya Sofya Büyükelçiliğimizin haberdar edilmesi gerekmektedir. Sofya Büyükelçiliğimiz  iletişim bilgileri  Tel: 00359 2 935 55 00 / Faks: 00359 2 981 93 58 / e-mail: turksofya@spnet.net

 

·      Bulgaristan topraklarından geçişlerinde meydana gelebilecek rüşvet talep etme olaylarında vatandaşlarımızın aynı gün içinde Sofya Büyükelçiliğimize ulaşarak, olay hakkında, mümkün olduğu ölçüde, fazla bilgi vermeleri gerekmektedir. Aksi halde bu tür olaylar hakkında araştırma yapılması mümkün olamamaktadır.

 

·     Gece seyahat eden vatandaşlarımızın konvoy halinde geçmeleri halinde araçlar arasındaki mesafeye dikkat etmeleri, hız sınırlarının aşmamaya özen göstermeleri ve trafiği aksatacak davranışlardan sakınmaları gerekmektedir."Trakya" otobanında sadece  üzerinde  siren  lambası bulunan "Opel Astra" marka polis araçları görev yapmaktadır.

 

·     Tatillerini tamamlayarak Batı Avrupa’ya dönen  ve yakınlarını Bulgaristan sınırından illegal olarak geçirmeye teşebbüs eden vatandaşlarımızın  araçlarına el konulmakta ve geçirmeye teşebbüs eden ile geçirilmeye çalışılan kişi hakkında dava açılmaktadır. Bu vatandaşlarımız dava sonuçlanana kadar Bulgaristan’da kalmakta, büyük çoğunluğuna da hapis ve para cezaları verilmektedir.

 

·     Bulgaristan’dan topraklarından geçiş sırasında dikkat edilmesi gerekli hususlar hakkında  Dışişleri Bakanlığımızın http://www.mfa.gov.tr/tatil-aydınlatma-projesi ve Sofya Büyükelçiliğimizin http://sofya.be.mfa.gov.tr internet sitelerinden  daha fazla bilgi  edinmek mümkündür.

 

Vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.