Türkiye Cumhuriyeti

Brüksel Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

1848 yılında Brüksel’de görev yapmak üzere ilk Osmanlı delegeleri atanmıştır. 24 Kasım 1849’te Büyükelçi Kalamaki Bey, dönemin Belçika Kralı I. Leopold’a güven mektubunu sunmuştur.

Halihazırda Rue Montoyer 4, 1000 Brüksel adresinde mukim kançılarya binamız 10 Aralık 1985 yılında dönemin Büyükelçisi Faik Melek tarafından imzalanan satın alma sözleşmesi ile satın alınmış ve 3 Haziran 1986 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Büyükelçi Hakan Olcay döneminde büyük onarım kapsamında yenilenen kançılarya binamızın resmi açılışı 6 Ekim 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılmıştır.


 
Kalimaki Bey
Büyükelçi
01.01.1849-01.01.1854
Veli Paşa
Büyükelçi
01.01.1854-01.01.1854
Kerskhove Efendi
Büyükelçi
01.02.1854-01.02.1857
Diran Bey
Büyükelçi
01.01.1857-01.01.1860
Kostaki Musurus Bey (Paşa)
Büyükelçi
01.01.1861-01.01.1875
Aleksandr Karatodori Efendi
Büyükelçi
01.01.1875-01.01.1900
Mihran Efendi
Büyükelçi
01.01.1901-01.01.1905
Ragib Raif Bey (Kösearif)
Büyükelçi
01.01.1906-01.01.1907
Mustafa Asım Bey
Büyükelçi
01.01.1908-01.01.1908
Abdülhak Hamid Tarhan
Büyükelçi
01.01.1908-01.01.1912
Seyfeddin Bey
Büyükelçi
01.01.1913-01.01.1914
Nusret Sadullah Ayaşlı
Büyükelçi
01.01.1914-01.01.1914
Enver Bey
Büyükelçi
01.01.1924-01.01.1925
Mehmet Kamil İrdelp
Büyükelçi
01.01.1925-01.01.1933
Hilmi Kamil Bayur
Büyükelçi
01.01.1933-01.01.1933
Emin Âli Sipahi
Büyükelçi
01.01.1933-01.01.1938
Cemal Hüsnü Taray
Büyükelçi
01.01.1938-01.01.1939
Nebil Batı
Büyükelçi
01.01.1939-01.01.1940
Hasan Basri Lostar
Büyükelçi
01.01.1945-01.01.1946
Şevket Fuad Keçeci
Büyükelçi
01.01.1947-01.01.1949
Nizameddin Ayaşlı
Büyükelçi
01.01.1949-01.01.1950
Nedim Veysel İlkin
Büyükelçi
01.01.1950-01.01.1952
Hasan İstinyeli
Büyükelçi
01.01.1952-01.01.1954
Bedri Tahir Saman
Büyükelçi
01.01.1954-01.01.1956
Doğan Türkmen
Büyükelçi
01.01.1956-01.01.1957
Rıfkı Rüstü Zorlu
Büyükelçi
01.01.1957-01.01.1961
Tevfik Dündar Saraçoğlu
Büyükelçi
01.01.1961-01.01.1962
Hasan Esat Işık
Büyükelçi
01.01.1962-01.01.1964
Fuat Bayramoğlu
Büyükelçi
01.01.1964-01.01.1967
Faruk Berkol
Büyükelçi
01.01.1967-01.01.1972
Sulhi Dişlioğlu
Büyükelçi
01.01.1972-01.01.1978
Haluk Kura
Büyükelçi
01.01.1978-01.01.1982
Faik Melek
Büyükelçi
01.01.1982-01.01.1985
Ecmel Barutcu
Büyükelçi
01.01.1986-01.01.1991
Yıldırım Keskin
Büyükelçi
01.01.1991-01.01.1995
Güner Öztek
Büyükelçi
01.01.1995-01.01.1999
Temel İskit
Büyükelçi
01.01.1999-01.01.2002
Rasih Erkan Gezer
Büyükelçi
01.01.2002-01.01.2005
Fuat Tanlay
Büyükelçi
01.01.2005-01.01.2009
Nazif Murat Ersavcı
Büyükelçi
14.10.2009-11.06.2011
İsmail Hakkı Musa
Büyükelçi
01.11.2011-15.10.2012
Mehmet Hakan Olcay
Büyükelçi
16.01.2013-