Büyükelçi Sayın N. Murat Ersavcı Öğretmenler Günü resepsiyonunda yaptığı konuşma

N. Murat Ersavcı 24.11.2010
Değerli Öğretmenler,
Değerli Konuklar,

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım'ın 82 nci Yıl dönümünü, bu kutsal görevi Belçika'da yerine getiren siz değerli öğretmenlerimizle birlikte kutlamaktan özel bir mutluluk duyuyorum. Bugün Türkiye'den gelen öğretmenlerimizin yanı sıra, burada yetişmiş öğretmenlerimizin de aramızda olması memnuniyetimizi daha da artırmaktadır.

Filozof Sokrat'ın yaklaşık 2500 yıl önce "Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ama öğretmenin eserine kıymet biçilemez" sözleriyle nitelendirdiği öğretmenlik gerçekten de kutsal bir meslektir. Zira tüm meslek gruplarına dağılan kişiler öğretmenler tarafından yetiştirilmektedir.

Nitekim büyük Atatürk "Öğretmenler! Yeni kuşaklar sizin eseriniz olacaktır" ve "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." demekle, öğretmenliğin önemini en güzel şekilde vurgulamıştır. Başöğretmen Atatürk'ün bizlere bu güzel hediyesi olan Öğretmenler Günü, büyük özveri ile çalışan öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir vesiledir. Bugünün amacı öğretmenin toplumdaki yerinin ve rolünün önemini vurgulamak, öğretmenlerin kendi aralarındaki bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmek, aynı zamanda emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincini anımsatmaktır.

Öğretmenler gününün diğer, ama çok önemli bir işlevi de, öğretmenlerimizin sorunlarını belirlemek ve kendilerine nasıl yardımcı olabileceğimizi araştırmaktır. Bugünkü konuşmamda özellikle vurgulamak istediğim husus budur. Öğretmenlerimize kutsal görevlerinde daha fazla yardımcı olabilmek için bizler ne yapıyoruz, sizler tarafından aileler, dernekler olarak toplumsal ve siyasi düzeyde neler yapılabilir? Bunları konuşmalıyız.