Büyükelçi İsmail Hakkı Musa’nın Öğretmenler Günü münasebetiyle Büyükelçilik İkametgâhında tertiplenen törende yaptığı konuşma

İsmail Hakkı Musa 24.11.2011
Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,
Sevgili Öğrenciler
Değerli Misafirler,

Öğretmenler Günü münasebetiyle bugün sizleri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Değerli öğretmenlerimiz yaptıkları konuşmalarla, sevgili öğrencilerimiz, okudukları şiirlerle bu günün anlamını çok güzel ifade ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi, Millet Mektepleri'nin açılışı ve Büyük Önder Atatürk'ün Başöğretmenliği kabulünün yıldönümü olan 24 Kasım gününü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz. Bu özel gün bizlere her şeyden önce, Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri'nde, bizzat verdiği dersleri ve eğitim alanında da başlattığı kapsamlı çalışmaları hatırlatmaktadır. Bu çerçevede Büyük Atatürk “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur.” diyerek öğretmenin toplumları yücelten bir konuma sahip olduğunu vurgulamıştır.

Öğretmek gibi yüce bir görevin ifa edilmesi olan öğretmenlik mesleği, her şeyden önce sevgi, azim ve fedakârlık gerektirir. İnsan yetiştirme sanatını icra eden öğretmenler, ellerindeki işlenmemiş cevherleri, azimle, sabırla, sevgiyle birer şahesere dönüştürürler. Çünkü onlar bilirler ki bu şaheserler geleceğin garantisi, aydınlık yarınların umududurlar.

Öğretmenler, toplumda iyinin, doğrunun, hoşgörünün temsilcisidir. Bizi yetiştiren öğretmenlerimizin yeri hepimiz için çok ayrı ve çok önemlidir. Onlara minnet ve şükran borçluyuz. Öğretmenlik insanlık tarihi kadar eski bir o kadar da kutsal bir meslektir. Öğretmenlerimiz emekleriyle Cumhuriyetin harcını oluşturdular ve oluşturmaya devam ediyorlar.

Değerli öğretmenlerimiz,

Sizler bu kutsal görevi burada da sürdürmektesiniz ve görevinizin zor olduğunu biliyoruz. Sizlere duyduğumuz minnet burada daha anlamlı hale gelmektedir. Yurtdışında da Türkçe´yi, Türk Kültürü'nü tanıtmak ve öğretmek için hizmet ediyorsunuz. Belçika´da 69 öğretmen ve 3 okutmanımız görev yapıyor. Bu öğretmen kadromuz ile yaklaşık 5900 Türk öğrenciye ulaşabiliyoruz. Bu sayının arttırılması, gelecek nesiller için büyük önem arz etmektedir. Yeni kuşakların yetişmesinde büyük fedakârlık gösteren öğretmenlerimizin, eğitim seviyemizin yükseltilmesinde elbette tek başına kalmamaları gerekir. Bu itibarla öğretmenlerimize destek sağlamamız ve bu mücadelede yanlarında olmamız çok önemlidir. Bu bakımdan velilerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin de öğrenci sayımızın artırılması konusunda çaba sarfetmelerini bekliyoruz.

Batı Avrupalı Türklerin asimile olmadan, kendi öz değerlerini koruyarak içinde yaşadıkları topluma uyum sağlamalarını temenni etmekteyiz. Kendi kültürünü, dilini öğrenemeyen insanların ve toplumların asimile olmaları kaçınılmazdır. Bu konuda daha hassas davranmalıyız. Bu vesileyle, Belçika'daki Türk toplumunun, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Türk toplumlarına nazaran uyum alanında daha fazla mesafe katetmiş olduğunu görmekten memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Belçika´da yetişmiş iş adamlarımız, siyasilerimiz ve diğer meslek mensupları bu köklü dönüşüm sürecinin birer göstergesidir. Bu sürecin başarılı bir biçimde sürdürülmesinde öğretmenlerimizin büyük katkıları var. Unutmayalım ki Fatih'i de Kanuni'yi de yetiştiren öğretmenlerdir.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Görevinizin zor olduğunun bilincindeyiz. Sizlerden öncelikle, Belçika'da yaşayan yavrularımıza Türkiye'nin haritadaki yerini, bayrağımızın renklerini ve İstiklal Marşımızı öğretmenizi bekliyoruz. Onlara bu şuuru aşılamamız sağlıklı kimlik kazanmalarında büyük önem arz etmektedir. Tarihini, gelenek ve göreneklerini bilen, bizi biz yapan değerlerin farkında olan nesiller yetiştirmemiz ancak eğitim-öğretimle mümkün olabilir. Bu sorumluluk bilinciyle görev yaptığınızdan ve yeni derslikler açma, etkinlikler, sosyal faaliyetler hazırlama konusunda özveriyle çalıştığınızdan eminiz. Bugüne değin olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de her konuda Büyükelçilik olarak Başkonsolosluklarımızla birlikte yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler gününüzü kutluyor, gösterdiğiniz gayretlerin, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum. Bu vesileyle başta Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Van depreminde yaşamını yitiren öğretmenleri ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum.