Türkiye-Belçika İkili İlişkileri, 28.12.2017

Belçika Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında 1838 yılında tesis edilen diplomatik ilişkiler o tarihten bugüne, Cumhuriyet dönemini de kapsayacak şekilde, savaş dönemleri dışında kesintisiz sürmektedir.

Belçika’yla ikili ilişkilerimiz genel olarak olumlu bir seyir izlemektedir. Özellikle ülkemizin ekonomik potansiyeli, Belçika’nın ülkemizle ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirme arzusunu güçlendirmektedir. Terörizmle ve aşırıcılıkla mücadele alanında işbirliği, Belçika’daki yaklaşık 250.000 civarında Türk kökenliyi ilgilendiren sosyal ve kültürel konular ikili ilişkilerimizin diğer başlıca gündem maddeleridir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Belçika Kralı Philippe’in davetine icabetle, 4-6 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirmiş, bu ziyaret iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana bir ilki teşkil etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret çerçevesinde, Kral Philippe, Başbakan Charles Michel, Senato Başkanı Christine Defraigne ve Temsilciler BaşkanıSiegfriedBracke’yle görüşmüş, ayrıca AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP Başkanı Martin Schulz’la da biraraya gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaret vesilesiyle, ülkemizin konuk ülke olarak yer aldığı Europalia Türkiye Uluslararası Sanat Festivali’nin açılışını Kral Philippe ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Belçika ile ilişkilerimizde, her iki ülkenin Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlarından müteşekkil “Üçlü Bakanlar Toplantıları” ve Ortak Ekonomik Komite Toplantıları (JETCO) gibi mekanizmalar öne çıkmaktadır.

2016 yılında Belçika’ya yönelik ihracatımız 3,9 milyar Avro, Belçika’dan ithalatımız 4,5 milyar Avro olarak gerçekleşmiş, ticaret hacmi 8,4 milyar Avro’nun biraz üzerine çıkmıştır.

Belçika’ya ihracatımızdaki başlıca ürünler motorlu taşıt ve ekipmanları, tekstil ürünleri, makine ve teçhizat ile plastiktir. Belçika’dan ithal ettiğimiz başlıca ürünler ise kimya ve ilişkili sanayi ürünleri, plastik, ana metaller, makine ve teçhizattır.

2016 yılında yaklaşık 415 bin Belçikalı turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 18:00

Vize başvuruları için Başkonsolosluğun irtibat numarası +32 (2) 548 93 40