Sayin Büyükelçimizin Bayram Mesaji

Brüksel Büyükelçiliği 13.09.2016

"Belçika Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Dayanışma ve paylaşma ruhunun egemen olduğu, sevgi ve imanın güçlendiği bir bayramı daha sizlerle birlikte kutlamaktan mutluluk duyuyorum. Aile, komşuluk ve dostluk bağlarımızın canlı tutulmasına ve güçlendirilmesine vesile olan Kurban Bayramınızı en içten dileklerle kutluyorum.

Yurtdışında yaşayan Türk toplumu mensupları olarak, her vesileyle olduğu gibi, bu bayramda da, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi, sahip olduğumuz değerlerin yaşatılması ve genç nesillere aktarılması için çalışacağız.

Bayram coşkumuzun birlik ve beraberlik içinde yaşanması bu yıl özellikle önem taşımaktadır. Ülkemizde gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü akamete uğratan en önemli unsur halkımızın dayanışma içinde hep beraber demokrasiye sahip çıkması olmuştur. Bu duygudaşlığı Belçika’daki Türk toplumunda da memnuniyetle gözlemledim. Sizler, Türkiye’de darbecilere karşı tek yürek olan vatandaşlarımıza buradan destek vermekle, bir yandan Türkiye ile dayanışma içinde olduğunuzu gösterirken, diğer yandan Belçika ve Avrupa kamuoylarına Türklerin demokrasi, özgürlükler ve temel insan haklarına verdiği önem ve değeri de ispatladınız.

Saygıdeğer Vatandaşlarım,

Türkiye’nin anayasal düzenine ve insanlarımızın can güvenliğine yönelik olarak girişilen bu menfur terör saldırısının üzerinden iki aya yakın bir zaman geçmiş bulunmaktadır. Bu korkunç olay, Fethullah Gülen Terör Örgütü’nün çeşitli kurumlarımıza nasıl sızdığını ve devleti içeriden çökertmek için nasıl çalıştığını olanca açıklığıyla ve kanlı bir biçimde ortaya koymuştur. Bu vesileyle, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, Gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Aradan geçen süre zarfında darbe girişiminden sorumlu olanların yakalanması ve adalet önünde hesap vermelerini teminen önemli adımlar atılmıştır. Türkiye’nin bu tecrübeden demokrasisi daha da güçlenmiş bir ülke olarak çıkacağına olan inancım tamdır. Belçika Türk toplumunun da bundan şüphe duymaması gerekir. Bu bağlamda, çeşitli maksatlı haberler, kışkırtmalar ile toplumumuzu bölmeyi, bizi güçlü kılan birlik ve beraberlik duygumuzu yok etmeyi amaçlayan çevrelerin oyununa gelmememiz büyük önem taşımaktadır. Karşımıza çıkan sınamaları dayanışma içinde göğüslememiz, Belçika’da siyasi, sosyal, ekonomik yaşama katılım bağlamında elde edilen kazanımların korunabilmesi için de gereklidir. Bu bağlamda, hem kendi içimizde, hem diğer topluluklarla ilişkilerimizde sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde davranmaya ve şiddetten uzak durmaya devam etmeliyiz. Bu vesileyle, Belçika’da yaşayan vatandaşlarımızın ve Türk toplumunun, bugüne kadar sergiledikleri, demokratik zeminden sapmayan, ağırbaşlı ve sağduyulu tutumun korunmasının önemini vurgulamak isterim.

Belçika Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

Kurban Bayramımız, bir yandan inançlarımızı, örf ve adetlerimizi uygularken, diğer yandan milletçe sahip olduğumuz dayanışma, yardımlaşma ve merhamet gibi asil hasletleri, sadece birbirimize karşı değil, içinde yaşamakta olduğumuz Belçika toplumunun fertlerine karşı da ortaya koyabilmemiz için önemli bir fırsat teşkil etmektedir.

Ülkemizin içinden geçmekte olduğu zor günler ve terör olayları ister istemez bayram coşkumuzu gölgelese de, vatandaşlarımızın milli ve manevi değerlerine verdikleri önemi görmek geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kurban Bayramınızı şahsım, eşim ve çalışma arkadaşlarım adına bir kez daha kutlar, bu özel günü sağlık, huzur, mutluluk, barış ve kardeşlik içerisinde geçirmenizi temenni eder, Kurban Bayramının Türkiye’ye ve tüm dünyaya barış, huzur ve refah getirmesini dilerim.

Saygılarımla"

Hakan OLCAY

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi