Sayın Büyükelçi'nin Yeni Yıl Mesajı

Brüksel Büyükelçiliği 22.12.2011

Değerli Vatandaşlarım,

Ekim 2011’de geldiğim Belçika'daki görevime, Majesteleri Kral Albert II’ye güven mektubumu sunduğum 13 Aralık 2011 tarihi itibariyle resmen başlamış bulunmaktayım. Bu bağlamda yeni  yıla sizlerle birlikte girmenin sevincini yaşarken,  2012’nin size, ailelerinize ve Belçika Türk Toplumuna sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Belçika’ya gelişimden bu yana geçen kısa sayılabilecek sürede edindiğim kanaat, bu ülkede yaşayan siz değerli vatandaşlarımızın pek çok alanda memnuniyet ve gurur verici bir düzeye ulaşmış olduğunuzdur.  Bu tespit, 2012’de ve önümüzdeki yıllarda  özellikle eğitim, ekonomi, birlik ve beraberlik yönünde mevcut düzeyi daha da geliştirmek için elbirliğiyle yapacağımız çalışmalar bakımından ümit ve cesaret vericidir.  

Sizlerin de ülkemizin  son yıllarda ve 2011 yılında her alanda gösterdiği gelişmelerden aynı derecede gurur duyduğunuza olan inancım tamdır. Ülkemizin gerek ekonomik performansı, gerek bölgesel ve küresel meselelere yönelik yapıcı yaklaşımı, tüm dost ülkelerde olduğu gibi, Belçika’da da ilgi ve takdirle izlenmektedir. 2012 yılında da ülkemizin gelişiminin aynı kararlılıkla devam edeceğinden kuşku duyulmamalıdır. Bu hepimiz için gurur kaynağıdır.

Yeni yılda Belçika’yla ilişkilerimizi sizlerin, ülkemizin ve yaşadığınız ya da vatandaşı olduğunuz Belçika’nın ortak menfaatleri doğrultusunda geliştirmek amacıyla Büyükelçiliğimizin sarfedeceği gayretlere en büyük desteğin, siz vatandaşlarımızdan ve buradaki sivil toplum kuruluşlarından geleceğine inanıyorum. Bu çalışmalar arasında, Belçika'ya Türk işgücü göçünün 50. Yıldönümü münasebetiyle 2013 yılında tertiplemeyi öngördüğümüz kapsamlı faaliyetlerin hazırlıkları önemli bir yer tutacaktır. Bu çalışmalar vesilesiyle toplumumuzun tesis edeceği birliktelik ve sağlayacağı destek, Belçika’yla ilişkilerimizi geliştirmenin yanı sıra, mevcut iyi ilişkilerimizi gölgelemeye çalışan mihraklara karşı da en anlamlı cevabı teşkil edecektir.

Bu ortak hedefler doğrultusunda ilerleyebilmek için, vatandaşlarımızın birlik ve beraberliklerini perçinlemeleri, toplumumuz içerisinde huzursuzluk çıkarmak isteyebilecek mihraklara karşı bilinçli olmaları ve inancı, kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, dayanışma içerisinde hareket etmeleri önem arzetmektedir. Esasen milletimizin sahip olduğu milli ve manevi değerler bizi bu anlayışla hareket etmeye sevketmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Belçika’daki tüm vatandaşlarımızın yeni yılınızı en içten  dileklerimle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                   İsmail Hakkı MUSA
                                                                                                T.C. Brüksel Büyükelçisi