Büyükelçi N. Murat Ersavci’nin Atatürk’ün 72. Ölüm Yildönümü Mesaji

Brüksel Büyükelçiliği 09.11.2010

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ülkenin kurtarıcısı büyük komutan ve devlet adamı Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 72. yılında, sevgi, saygı ile gönül borcu duyarak, dünyanın neresinde yerleşmiş olursak olalım özlemle anıyoruz.

Atatürk, yaşamını ulusuna adayarak bağımsızlık ve özgürlük yolunda tüm güçlüklere direnmiş, kazandığı büyük başarılarla dünyaya örnek olmuş, ülkesinin her alanda yücelmesi için yılmadan çaba göstermiş ölümsüz bir liderdir.

Bu düşünceden hareketle 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, fikirlerine yönelmek için bir fırsat olarak görmemiz gerektiğine inanıyorum.

Aramızdan ayrılalı 72 yıl geçse de Ulu Önder Atatürk’ün manevi varlığı halen özgüvenimizi artırmakta, ulusumuzun birliğini pekiştirmekte, diğer taraftan temelini attığı düşünceler ile çağdaş uygarlık yolumuzu aydınlatmaktadır.

Bu yolda hızla ilerleyen Türkiye, bugün demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti nitelikleriyle, ekonomik dinamizmiyle dünyada istikrar kaynağı ve barışın koruyucusu modern bir devlettir.

Atatürk, en zor anında ulusumuzun kaderini çizmiş, bağımsız bir ulus, akıl yolunda ilerleyen çağdaş bireyler olarak bugünlere ulaşmamızın yolunu açmıştır. Bu nedenle ulusumuz için her zaman temel bir ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Saygılarımla.