L’eventail Dergisi Nisan Sayısı – Türkiye’nin Tanıtımı

Brüksel Büyükelçiliği 06.04.2010

Belçika, Fransa ve Frankofon dünyanın öndegelen kültür ve yaşam tarzı dergilerinden L’Eventail’ın 2010 Nisan sayısının önemli bir bölümü, Büyükelçiliğimizin gayretleriyle İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle Türkiye ve İstanbul’a adanmıştır (www.eventail.be).

Dergide, T.C. Brüksel Büyükelçisi N. Murat Ersavcı ile yapılan mülakatın yanı sıra, Büyükelçiliğimizin önerileri doğrultusunda, ülkemizin çağdaş sanattaki yerini temsil eden İstanbul Modern, Belçikalı araştırmacıların dahil olduğu Sagalassos kazıları, İstanbul’un nadide yalıları ile diğer tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleri hakkında çok sayıda makale ve fotoğrafa yer verilmektedir.

Büyükelçi Ersavcı ile yapılan söyleşide, Türkiye’nin ekonomik gücü, Belçika ile ilişkileri, AB’ye üyelik süreci, Türkiye’nin toplumsal yapısı ve kültürel çeşitliliği ele alınmaktadır.

L’Eventail’da ülkemize 40 sayfa ayrılmış olmasının, Frankofon ülkelerdeki seçkin okuyucu kitleleri nezdinde Türkiye’nin tanıtımına kaydadeğer katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.