Büyükelçiliğimizin De Katkılarıyla Ghent’te Düzenlenen Lezzet Haftasına Ilişkin Basın Haberleri

Brüksel Büyükelçiliği 12.11.2009

www.binfikir.be

GENT'TE TÜRK LEZZET HAFTASI ETKİNLİKLERİ
11.11.

Flaman Lezzet haftası çerçevesinde Gent Belediyesi, ilginç bir etkinlik düzenliyor. Türkiye’nin onur konuğu olması üzerine Lezzet Haftası için Belediye’nin en iyi kebapçısı seçilecek. 19 lokantanın katıldığı yarışma, Eylül ve Ekim ayları boyunca müşterilerin verdiği oylarla yürütüldü. 14 Kasım’da ise Belediye yetkilileri, diğer etkinliklerin tanıtımı ile birlikte sonuçları da açıklayacak.

14 ve 15 Kasım günlerinde Gent’teki Anatolia salonu, “Merhaba” günleri münasebetiyle büyük bir Türk pazarına dönüşecek. Çeşitli Türk yemeklerinin tadılacağı, farklı ürünlerin keşfedileceği etkinlik boyunca Türk misafirperverliği sergilenecek. (Merhaba – Anatolia Feestzaal - Coppéelaan, 22 – 3600 Genk)

Türk derneklerinin düzenlediği bir diğer etkinlik ise, Gent Shopping 3’te kurulacak olan “dünyanın en uzun yemek masası” olacak. Çeşitli mezeler ve geleneksel yemekler, alışveriş’e mola vermek isteyenlerin beğenisine sunulacak.

14-15-16 Kasım’da ise Türkiye’den gelen şef-kok Aydın Demir, Türk yemeği dersleri verecek. Anatolia Salonu’nda verilecek derslere kayıt olmak için 089/65 44 80 numaralı telefondan “UitinGenk” kurumu aranabilir.

Tüm etkinlikler hakkında detaylı bilgi için: www.uitingenk.be


www.belcikahaber.be

GENT’E GAZİANTEP ‘TÜRK LEZZETİ’ DAMGASINI VURDU
Belçika’da her yıl geleneksel olarak bir ülkenin veya bir şehrin mutfak kültürünü anlatan ve Flaman Kültür Bakanlığı´nın destekleriyle yapılan ´Lezzet Haftası´ etkinliklerinin bu yılki onur konuğu Gaziantep idi.

12-22 kasım arası devam edecek olan Lezzet haftasının startı Gaziantep’in zengin mutfağından hazırlanan birbirimden güzel lezzetli tatlıların tadılmasıyla başlandı.

Lezzet Haftası programının açılışına, Flaman Kültür Bakanı Joke Schauvliege, Eski Bakan Bert Anciau, Federal Milletvekilleri Hilal Yalçın, Meyrem Almacı, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, Sefire Zeynep Ersavcı, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy, eşi Ayşegül Poroy, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, Birinci Müsteşar Can İncesu, Turizm ve Tanıtma Müşaviri Mehmet Akyapı, Ticaret Müşaviri Zübeyde Solak, Türk Flaman Bölge milletvekili Fatma Pehlivan, milletvekili Veli Yüksel, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, sivil toplum temsilcileri ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Bir hafta boyu Flaman bölgesindeki önemli kentlerde düzenlenecek etkinliklerde çeşitli lezzetler vatandaşların beğenisine sunulacak. Programda Belçikalı Gurme Felix Alen, Gaziantepli Gurme şefi Ragıp Güzelbey´in yanı sıra Özge Samancı, Aydın Demir ve Zeynep Gürsel´in önderliğinde hazırlanan yemekler (tatlar) Belçikalılara sunuldu. Belçikalıların hem tatlıları, hem yemekleri, hem de Türk kahvesini beğendikleri gözlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Kardeş Şehirler Şube Müdürü Semra Marangoz Organize temsilcisi Joke Schauvliege ve Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı’ya birer hediye takdim etti.

Lezzet Haftasının ilk günündeki ilk koonuşmayı yapan Flaman Kültür Bakanı Joke Schauvliege, her yıl geleneksel olarak yapılan bu etkinliklere ev sahipliği yapmaktan memnun olduğunu vurgulayarak, « Dünya kültüründe önemli bir yer tutan Türk ve Osmanlı mutfağının örneklerini burada tanımaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Kültürler arası farkların yemek kültürlerinin tanıtılmasıyla dahada yakınlaştığını ve ortak damak tatlarımızın kesiştiği noktaları bilmek son derece sevindiricidir´ dedi.

Büyükelçi Murat Ersavcı; ´ Zengin Türk mutfağında her zaman inanılmaz tatlar bulmanız mümkündür. Özellikle Güney doğu Anadolu Bölgesi´nin değişmez lezzetlerini, Gaziantep mutfağının eşsiz çeşitlerini böyle sanatsal bir üslupta sergilendiğini görmek ve kültürlerimizin tanıtıldığı bir ortamda bulunmaktan duyduğum gururu ifade etmek isterim´ diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Organizasyonun gerçekleşmesinde resmi kurumların yanında Belçika Türk Dernekler Birliği ile diğer sivil kurumlarında büyük katkılar sağladıkları görüldü.

Bu güzel organizasyonla Türk mutfağında önemli bir merkez olan Gaziantep şehrinindeki ‘Türk lezzetini’ Belçika’da tatmaya vesile olan tüm organizatörlere teşekkür ediyoruz.

Belçika Haber.Be

www.yenihaber.be
Lezzet Haftası'nda Gaziantep İl'i görücüye çıktı

BELÇİKA –Türk dostluğuna yeni bir ivme kazandıracak olan Flaman Bölgesi Lezzet Haftası etkinlikleri Türk mutfağının tanıtımı ile başladı.
Her yıl bir ülkenin konuk ülke olduğu ´ Lezzet Haftası´ etkinliklerinde bu yıl Türkiye´nin konuk ülke olması nedeniyle, Gent kentinde düzenlenen törene büyük bir katılım oldu.

Brüksel Büyükelçisi N. Murat Ersavcı, eşi Sefire Zeynep Ersavcı,Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy,eşi Ayşegül Poroy, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, Turizm ve Tanıtma Müşaviri Mehmet Akyapı, Türk kökenli senatör Fatma Pehlivan, Gent Belediye Başkan Yardımcısı Resul Tapmaz, Flaman Bölge Hükümeti Kültür Bakanı Joke Schauvliege, eski Bakan Bert Anciau, Gaziantep İl´i temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldığı ilk gün etkinliklerine, Gaziantep yöresi yemekleri damgasını vurdu.

TÜRK MUTFAĞINI TANIMAK BİR AYRICALIK

Bakan Joke Schauvliege;7 Zengin kültürü yanında, mutfağı ile de ün yapan Türkiye´nin Flaman bölgesinde tanıtılması elbette Belçika-Türk dostluğunun bir başka göstergesidir. Osmanlı´dan bu yana Türk Mutfağı´nın lezzet tatlarını bilmeyen yok. Bu tatların Belçika´da da sergilenmesi gerçekten bir ayrıcalıktır. Sizleri aramızda görmek, sizleri Gent kentinde ağırlamak bizim için onurdur´ diye konuştu.

Büyükelçi N.Murat Ersavcı´ da;´ Belçika´da böyle bir etkinlikte Türkiye´nin damak tatlarının tanıtılması çok anlamlı. Bugün burada Gaziantep yöremizin lezzetlerinin tanıtılmasına tanıklık ettik. Bu lezzetler iki ülkenin insanını daha da yakınlaştıracaktır´ dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Gent Kültür Merkezi´nde kurulan standlarda Gaziantepli Gurme Şefi Ragıp Güzelbey ve arkadaşlarının hazırladığı yemekler ve Gaziantep tatları tanıtıldı.

Belçika´nın Gent kentinde start alan ´Lezzet Haftası´ etkinlikleri, ülkenin Genk, Leuven kentlerinde de devam edeceği belirtildi.