Belçika Türk Basınında 10 Kasım Töreni Hakkında Yeralan Bazı Haberler

Brüksel Büyükelçiliği 12.11.2009

www.belcikahaber.be

ULU ÖNDER ATATÜRK BÜYÜKELÇİLİKTE ANILDI
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Atatürk'ün vefatının 71. yıldönümü nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliğince bir anma programı tertiplendi.

Programa Büyükelçi Murat Ersavcı, Sefire Zeynep Ersavcı, AB Nezdinde Büyükelçi Selim Kuneralp, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy, Eşi Ayşegül Poroyi AB Askeri Tems. Yard. Yarbay Ali Salnur, Müsteşarlar, ateşeler, öğretmenler ve büyükelçilik çalışanları katıldı.

Program saat 9.05'te saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programın sunumunu Askeri Ateşe Kurmay Albay Yaşar Öztürk yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükelçi N. Murat Ersavcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Cumhuriyetimizi kuran, Türk devrimini gerçekleştiren ve bağımsızlığa kavuşturduğu ulusumuzu çağdaş uygarlık düzeyine taşıyan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 71. Yıldönümünde, minnet ve şükranla anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Atatürk, dogmatik ve basmakalıp yaklaşımları dışlayan, dinamik, yeniliklere öz kimliğini koruyarak uyum sağlamayı başaran, özgüven ve sorumluluk sahibi, özgür düşünceli bireylerden oluşan çağdaş bir toplum yaratmayı hedeflemiştir. Atatürk’ün doğruluğu deneyimlerle kanıtlanmış ilke ve görüşleri bugün de geçerliliğini korumakta, geleceğimizi güvenle aydınlatmaktadır.

Kısa bir süre önce 86. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet'in başarıları, savaştan çıkmış yokluklar içindeki bir ülkenin, laik demokratik parlamenter bir sistem içinde nereden nereye gelebileceğini en güzel biçimde gözler önüne sermektedir.

Sayın Konuklar,

Atatürk, dünya liderlerinin günümüzde de hayranlık duyduğu, üstün liderlik meziyetleri olan, uzak görüşlü, akılcı ve gerçekçi yönlerini mükemmel bir şekilde bağdaştıran eşsiz bir şahsiyetti. Barış ve köklü dostluğun nasıl tesis edilebileceğini bilen bir bilge idi. Buna, kurtuluş savaşımızı izleyen dönemde ülkemizi işgale gelenlere onun uzattığı dostluk elini örnek gösterebiliriz.

Bu bağlamda, geçen yıl Avustralya makamlarının katkıları ile ülkenin başkentinde yeniden görkemli biçimde yaptırdığımız Atatürk anıtını meslek yaşamımın en anlamlı çalışmalarından biri olarak değerlendiriyorum.

Değerli Konuklar,

Benim için Atatürk, önce çağdaş Batı uygarlığını yakalamak ve sonra aşmaktır.

Bu amaçla gerekli maddi ve manevi alt yapıyı yaratmak, aklı ve bilgiyi üretmektir.

Bu büyük vizyonu yakınmadan, mazeretsiz kovalamaktır.
Bitmeyen bir özgüven, cesaret ve ısrarla sorunların üstüne gitmek ve onları çözmektir.

Benim için “Atatürkçülük” başı dik yaşamak için çok çalışmak, çok üretmek ve insanlığın mümkün olan en üst düzeyine ulaşmaktır.
Dünyanın en ileri, hayranlık duyulan ilk on ülkesi arasına girmektir.

Öyle ise bu anlayış eskimez. Türkiye’nin ve milletimizin engel tanımadan ilerleme ve yükselme anlayışının eskimesi mümkün olabilir mi?
Bu rüya, bu proje ve bu fikir bizlere ışık tutmaya devam edecektir.

Bu çerçevede, basınımız aracılığı ile Belçikalı yurttaşlarımızdan önemli bir ricam, kimlik ve kültürümüzün bilinci ile birlik ve beraberlik içinde bu ülke yaşamının her alanında aktif olmalarıdır.

Onun aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz..."

10 Kasım ile ilgili bir sinevizyon gösterimi ile anma programı sona erdi.