Sayın Büyükelçi’nin Basın Toplantısına Ilişkin Olarak Belçika Türk Medyasında Yeralan Bazı Haberler

Brüksel Büyükelçiliği 02.11.2009

Sayın Büyükelçi’nin Basın Toplantısına ilişkin olarak Belçika Türk medyasında yeralan bazı haberler

www.gundem.be

“Büyükelçi Murat Ersavcı basın mensupları ile buluştu...

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel büyükelçisi Murat Ersavcı Belçika Kralı II Albert´e sunduğu´´güven mektubu´´nun ardından yeni görevineilk önce basın mensupları ile biraraya gelerek başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği toplantı salonundayerel ve ulusal basın üyeleri ile biraraya gelen büyükelçi Murat Ersavcı kendisi hakkında verdiği kısa bilgilerin ardından basın üyelerine söz verdi. Basın üyeleri çalışmaları hakkında kısa açıklamalarda bulunarak kendilerini tanıttılar..Tanıtım turununardından oldukça samimi bir ortamda sohbet edildi.

Büyükelçi Ersavcı basın üyeleri ile yaptığı sohbette bugüne kadar yaptığı görevleri süresince yaşadığı tecrübelerden bahsederek, basının toplum hayatında çok önemli bir yeri olduğuna değindi. Büyükelçi Ersavcı görev süresince basın camiasının değerli üyeleri ile oldukça yakın ilişkiler içersinde olmaya çalışacağını ifade etti.

Büyükelçi Murat Ersavcı Belçika-Türkiye ilişkilerinin gittikçe daha önemli hale geldiğine değinerek ´Çok hızlı bir şekilde Belçika Kralı tarafından kabul edilmem önemli bir işarettir. Bu bize olan güven ve ilgiyi gösteriyor. Belçika sermayesinin Türkiye´ye olan ilgisi de gittikçe artıyor. Tüm bunlar ilişkilere pozitif bir şekilde yansıyor. Bunları daha üst düzeye çıkarmanın yollarını arayacağız. Türkiye ile Belçika arasında ilişkiler ne kadar sağlıklı ve üst düzeyde olursa bu ülkede yaşayan Türk toplumuda o derece rahat edecektir´ dedi.

Büyükelçi Ersavcı Belçika´da yaşayan Türk toplumuna yönelik sunulan hizmetler ve ilişkiler konusunda ise ´´Her büyükelçinin bir yoğurt yiyiş şekli olur. Başkonsoloslarımız ve diğer personelimiz ile etkin ve sağlıklı şekilde işleyen yeni bir çalışma düzenimiz olacak´´ diyerek faklı bir yaklaşım tarzlarının olacağı sinyallerini vermiş oldu..

Büyükelçilik toplantı salonunda gerçekleştirilen tanışma programında Büyükelçi Ersavcı´nın yanında Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy ve bir grup büyükelçilik çalışanları hazır bulundular.

www.belturk.be

“Büyükelçi Murat Ersavcı basın mensupları ile buluştu...

Belçika´ya yeni atanan Türkiye Cumhuriyeti Brüksel büyükelçisi Murat Ersavcı Belçika Kralı II Albert´e sunduğu mektubun ardından yeni görevinebaşladı.

İlk görev gününde Belçika´da yerel ve ulusal basın organlarında çalışan Türk kökenli basın mensupları ile tanışma toplantısı düzenleyen Ersavcı toplantıya katılan tüm basın mensupları ile yakından ilgilenerek tanıştı.
Beltürk olarak Beltürk Haber Müdürü Burak Özdemir´in izlediği toplantının ardından basın mensupları ile sohbet eden Ersavcı ´Belçika makamları ile ilişkiyi en üst düzeye çekeceğiz. İlişkiler ne kadar üst düzeyde tutulursa burada yaşayan vatandaşlarımıza da o kadar iyi yansıyacaktır...´ dedi.

Toplantının ardından basın mensupları ile toplu fotoğraf çektiren Büyükelçi Murat Ersavcıtoplantı bitiminde de tüm basın mensupları iile tek tek vedalaştı...“

www.yenihaber.be

“Büyükelçi Ersavcı basınla tanıştı,sohbet etti

KRALİYET nezdinde Belçika Büyükelçisi Nazif Murat Ersavcı, güven mektubunu Kral Albert II´ye sunmasından sonra, ilk olarak Brüksel´de görev yapan basın mensupları ile buluştu ve onlarla bir süre sohbet etti.
Kral Albert II´yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adına Türkiye´ye davet ettiğini söyleyen Büyükelçi Nazif Murat Ersavcı;´ Türkiye ile Belçika ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istiyorum. İlk önce Türkiye ile Belçika arasındaki ilişkileri üst düzeye çıkartmak ilk görevim olacaktır. Kral Albert II´nin Cumhuriyet Bayramı öncesi beni kabul etmesi Belçika ile Türkiye arasındaki köklü dostluğun bir simgesidir. Bugüne kadar 62 ülkeyi ziyaret ettim, 10 güven mektubu sundum. Türkiye ile zor ilişkileri olan ülkelere ikna ettim. Son olarak güçlü Ermeni ve Rum lobisinin bulunduğu Avusturalya´ da görev yaptım.Brüksel´de tecrübe ve deneyimlerimden hareketle çalışmaları sürdüreceğim´ dedi..
Beraberinde Büyükelçilik müsteşarları Can İncesi Korkut Tufan ve Başkonsolos Mehmet Poroy, basından sorumlu katip Sülün Ham Akyurt olduğu, tek, tek tanışan Büyükelçi Nazif Murat Ersavcı, önümüzdeki günlerde resmi ziyaretlerinin yanı sıra Belçika medyasını ve vatandaşları da ziyaret edeceğini söyledi.”


www.binfikir.be

BRÜKSEL BÜYÜKELÇİSİ ERSAVCI TÜRK BASIN MENSUPLARI İLE TANIŞTI

29.10.2009

Türkiye Cumhuriyeti yeni Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, Belçika Kral’ına sunduğu güven mektubunun ardından görevine resmen başlarken, Belçika’da hizmet veren Ulusal ve Yerel Türk basın mensuplarıyla da biraraya geldi.


Büyükelçilik toplantı salonunda gerçekleştirilen tanışma toplantısında basına verdiği önemi vurgulayan Büyükelçi Murat Ersavcı, yapacağı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Sırada bekleyen başka Büyükelçiler olmasına rağmen Belçika Krallığı tarafından kendisine hızlı bir şekilde güven mektubunu sunması için randevu verilmesini olumlu bir jest olarak değerlendiren yeni Büyükelçi Murat Ersavcı,«Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır» diyerek de çalışma yöntemi anlattı: «Burada yaşayan toplumumuzun sorunları ile ilgili olarak Konsolosluğumuzla birlikte çalışacağız. Bunun yanında Belçika ile ilişkilerimizi de üst düzeyde tutmak için çalışacağım» dedi.

Bugüne kadar görev yaptığı süre boyunca basınla olan ilişkilere hep son derece önem verdiğini vurgulayan Büyükelçi, «gazetecilik zor bir meslek. Hele Türk gazeteci olmak daha da zor. Çeşitli bilgi kirliliğinin mevcut olduğu ortamlarda gerçek ve doğru bilgiyi vermek zor. Basın mensuplarına sürekli olarak bilgi akışını sağlamak yolunda buradaki arkadaşlarımla birlikte çalışacağız. Sizler de herhangi bir bilgi için direkt bizlere ulaşabilirsiniz» dedi.

Basın mensupları ile sohbet ederek tanışma programınıa devam eden Büyükelçi Ersavcı, önceki görevlerinde yaşadığı anılarını anlatarak basın mensupları ile sıcak bir diyalog kurdu.