29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Brüksel Büyükelçiliği 27.10.2009

T.C. Brüksel Büyükelçisi Sayın N. Murat Ersavcı’nın
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı


Brüksel, 27 Ekim 2009


Değerli Vatandaşlarımız, Soydaşlarımız, Değerli Gençlerimiz,

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 günü ilan edilmiş olan Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte coşkuyla kutlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

Genç ve dinamik insan gücümüzün yarattığı değerli kaynaklarla ekonomik kalkınmasını hızla sürdüren, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olan Türkiye Cumhuriyetinin 86. yıldönümünü kutlamak hepimiz için büyük bir sevinç kaynağıdır.

Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış, istikrar ve huzur için sorunların çözümünde rol oynayan bir güç olmaya, kültürler ve dinler arasında diyalog ve uyum sağlama çabalarına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Demokrasi, insan hakları, saydamlık, kadın-erkek eşitliği gibi ortak değerlerin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması; açlık, yoksulluk, salgın hastalıklar, iklim değişikliği gibi ortak sorunlarının çözüme kavuşturulması için uluslararası toplumla elbirliği içinde çaba harcamaya kararlı olan Türkiye, terörizm, kitle imha silahlarının yayılması, ırkçılık, hoş görüsüzlük, yabancı düşmanlığı ile her türlü etnik-dini ayırımcılık ve aşırılıkla mücadele alanlarında da çabalarını titizlikle sürdürecektir.

Değerli Vatandaşlarımız, Soydaşlarımız, Gençlerimiz

Sizler, Türkiye ve Belçika arasındaki en önemli bir bağı oluşturmaktasınız. Bu ülkenin ekonomisine, siyasetine, kültürüne, edebiyatına ve bütün diğer iş alanlarına yapıcı katkılarda bulunmanız hepimizi mutlu etmektedir. Sizlerin kendi kültürünüzü ve kimliğinizi koruyarak, Belçika toplumu ile uyum halinde rahat, huzur ve güven içinde yaşamasından dolayı büyük memnuniyet duymaktayız.

Bu vesileyle, Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle kutlar, Belçika’daki etkinliğimizin birlik ve dayanışma içinde daha da gelişmesi arzusu ile hepinize sağlık, gönenç ve mutluluklar diler, saygılarımı sunarım.
N. Murat Ersavcı
Büyükelçi